پیشاهنگی

پیشاهنگی جنبشی است با هدف حمایت از افراد جوان در توسعه ویژگی‌های جسمی، روحی و ذهنی آنها تا با تمرکز قوی بر مهارت های بقایی و گردشگری، نقشی سازنده در جامعه داشته باشند.
در نیمه اول قرن بیستم، جنبش با دربرگیری سه گروه سنی از پسران شکل گرفت (Cub Scout, Boy Scout, Rover Scout) و در سال 1910 یک سازمان جدید Girls Guide برای دختران ایجاد شد (Brownie Guide, Girl Guide and Girl Scout, Ranger Guide). این سازمان یکی از چندین سازمان جهانی متعلق به جوانان است. در سال 1906 و 1907، Robert Baden ، سپهبد ارتش انگلیس، کتابی برای پسران درباره اکتشاف و پیشاهنگی نوشت. همچنین در سال 1908 درباره پیشاهنگی پسران و بر اساس کتاب های پیشین خود درباره پیشاهنگی در ارتش و حمایت و تاثیرپذیری از Fredrick Russell (سردسته پیشاهنگ ها در آفریقای بریتانیایی)، Ennest Thompson (نجار هندی) و William Alexander عضو سازمان Boys’ Brigade و ناشر خود Pearson نوشت. در تابستان 1907 Baden کمپی در جزیره Brownsea انگلستان ایجاد کرد که ایده های کتابش را آزمایش کند. کتاب ها و کمپ وی در باب پیشاهنگی پسران، پایه های جنبش پیشاهنگی محسوب میشوند.
این جنبش از روش پیشاهنگی، طرح آموزش غیررسمی با تاکید بر فعالیت های گردشی کاربردی مانند اردوزنی، نجاری، ورزش های آبی، پیاده روی، کوله نوردی و سایر ورزش ها بهره میبرد. ویژگی دیگر جنبش، لباس فرم پیشاهنگی است. یونیفرم با هدف مخفی کردن تمامی تفاوت‌ها از جمله موقعیت اجتماعی و ایجاد تساوی تهیه شده و از کلاه بافتنی و کلاه جنگی یا سایر پوشش‌های سر استفاده نمیشود. زیورآلات مشخص پیشاهنگی شامل نماد گل زنبق، سه پره، مدال و سایر تکه ها است.
دو سازمان بزرگ جنبش پیشاهنگی wosm، سازمان تحصیلات مشارکتی پسران و تشکیلات جهانی Girls Guide و Girls Scout (WAGGGS) سازمان های دخترانه و تحصیلات مشارکتی قابل قبول هستند. در سال 2007 پیشاهنگی جهانی شکل گرفت و سازمان های عضو برای جشن گرفتن این موضوع برنامه ریزی کردند.

تاریخچه
پیشاهنگی خود به خودی آغاز شد اما مسبب ادامه یافتن آن کتاب هایی بود که در سال 1908 برای پیشاهنگی پسران توسط Rober Baden نوشته شد. او در Charter house یکی از مدارس دولتی معروف انگلستان، علاقه زیادی به گردش در فضای باز داشت. بعدها بعنوان افسر ارتش در هندوستان بریتانیایی حضور داشت که به پیشاهنگی ارتش علاقه مند شد و در سال 1884 کتاب اکتشاف و پیشاهنگی را نوشت. در سال 1896 به منطقه Metabeleland در Rhodesia جنوبی (زیمباوه کنونی) بعنوان سرکرده ژنرال ها اعزام شد. Fredrick Carrington در جنگ دوم Metabeleland حضور داشت و در ژوئن 1896 رفاقتی عمیق بین آن دو شکل گرفت. Fredrick سردسته پیشاهنگ های ارتش بریتانیا در آفریقا و اصالتا آمریکایی بود. این دوستی تجربه ای برای Baden به همراه داشت که نه تنها در حمله های غافلگیرانه به قلمرو دشمن کاربرد داشت بلکه ایده های پیشاهنگی او در این برهه شکل گرفت. پیشاهنگی او را به تپه های Metabo هدایت کرد و مهارت نجاری او را بهبود بخشید و الهام بخش او در شکل گیری کد پیشاهنگی بود که در انتشارات خود (پیشاهنگی پسران) از آن بهره گرفت.
با همت مرزبانان غربی آمریکا و بومیان آن ارتش بریتانیا تنها کمی با نجاری آشنا بود اما پیشاهنگ آمریکایی Burnham کاملا با آن آشنایی داشت. نجاری از مهارت های پایه Scoutcraft بود که اکنون پیشاهنگی نام دارد. هر دو میدانستند که جنگ در آفریقا به شدت در حال تغییر بود و ارتش بریتانیا نیاز به تعدیل نیرو داشت؛ بنابراین در ماموریتهای دو نفره آنها، Baden و Burnham درباره برنامه جوانب آموزشی خارجی در زمینه نجاری برای مردان جوان جویای اکتشاف، ردیابی، راهپیمایی و اعتماد به نفس گفتگو کردند. همچنین در جریان سفر به Metabo بود که Baden برای نخستین بار کلاه مبارزه خود را که مشابه کلاه Burnham بود بر سر گذاشت و یک شاخ کودو برای خود تهیه کرد. که از ابزار جنگ Ndebele بود. بعدها از آن برای بیدار کردن اولین گروه پسران پیشاهنگ در جزیره Brownsea استفاده میکرد تا برای تمرین صبحگاهی آماده شوند. سه سال بعد در آفریقای جنوبی طی جنگ دوم Boer، Baden توسط ارتش Boer در شهرک Mefeking محاصره شده بود.
سپاه دانشجویان دانشکده افسری Mafeking متشکل از گروهی از جوانان بود که با پیام رسانی از نیروها پشتیبانی میکردند. پیامها، مسئولیتهای ارتشی گروه را مشخص و در طول محاصره آنها را مشغول نگه میداشت. سپاه دانشجویان افسری به خوبی عمل کرد و در دفاع از شهرک کمک کردند (1899-1900) و یکی از فاکتورهای الهام بخش Baden در تشکیل جنبش پیشاهنگی بودند. هر عضو نشانی دریافت می‌کرد که ترکیبی از نامگذاری به ترتیب نقاط قطب‌نما و فرماندهی بود. این لوگو مشابه با نماد گل زنبق مانند سربرگ بود که بعدها پیشاهنگ‌ها از آن بعنوان نمادی بین المللی استفاده کردند. محاصره Mafekingاولین بار بعد از دوران کودکی Baden بود که یک افسر ارتش هم رده با شهروندان عادی – زنان و بچه ها- قرار گرفته بود و مفید واقع شدن پسرانی که به خوبی آموزش دیده اند را درک میکرد.
در بریتانیا عموم روزنامه‌ها درگیری Baden در محاصره Mafeking را دنبال میکردند و هنگامی که محاصره شکسته شد؛ او به قهرمانی ملی تبدیل شد. این موضوع پرچم ساختار کتاب او را که در سال 1899 درباره پیشاهنگی ارتش و بقا در طبیعت با نام “راهنمای پیشاهنگی” نوشته بود؛ برافراشت. موضوعات کتاب او از گفتگو و بحث با Burnham حاصل شده بود. در بازگشت به انگلستان Baden متوجه شد که پسران علاقه زیادی به کتاب او نشان میدهند. این کتاب برخلاف انتظار توسط معلمان و و سازمانهای جوان بعنوان اولین راهنمای پیشاهنگی مورد استفاده قرار میگرفت. از او خواسته شد که کتابش را دوباره و بطور خاص حین بازرسی Boys’ Brigade جنبش بزرگ جوانان و تحت حمایت ارتش بنویسد.
Baden معتقد بود که این موضوع جذاب نبوده و پیشنهاد داد که Boys’ Brigade باید بیشتر رشد کند تا برای پیشاهنگی آماده شود. او همچنین سایر طرح‌ها را بررسی کرد تا برای پیشاهنگی از آنها بهره گیرد. در جولای 1906، Ernest Thompson یک کپی از کتاب خود “پوست درخت غان و نجاری هندیان” که در سال 1902 نوشته بود برای Baden فرستاد. Selon – فردی اصالتا بریتانیایی که در کانادا و آمریکا زندگی میکرد، Baden را در اکتبر 1906 ملاقات کرد و ایدههایشان را که در باب مولفه های آموزش به جوانان بود؛ به اشتراک گذاشتند. در سال 1907، Baden پیش نویسی با عنوان “گشت زنی پسران” نوشت. در همان سال برای آزمودن ایده هایش 21 پسر از جوامع متفاوت گرد هم آورد. (از مدارس لندن، Poole, Parkston, Ham worthy ,Bournemouth و بخش Winton از Boys’ Brigade) و اردویی یک هفتهای در ماه اوت و بندر Poole جزیره Brownseaو Borset در انگلستان برپا کرد. روش سازماندهی او که اکنون با نام سیستم گشت زنی شناخته میشود و بخش کلیدی در آموزش پیشاهنگی است؛ به پسران اجازه ورود به گروههای کوچک به رهبری یک سرگروه داد.
در پاییز 1907، Baden یک تور سخنرانی گسترده که توسط ناشر او Pearson ترتیب داده شده بود؛ رفت تا چهارمین کتابش “پیشاهنگی برای پسران” را معرفی کند. او به راحتی “راهنمای پیشاهنگی را بازنویسی نکرد بلکه جوانب ارتشی کتاب خود را حذف و به تکنیک های بقایی اشاره کرد و قهرمان های غیرارتشی ( مانند: اهالی مناطق دورافتاده،مکتشفان، خلبانان و ملوانان) به کتاب اضافه شدند. او همچنین مقررات آموزشی خلاقانه (روش پیشاهنگی) را اضافه کرد و بازی های جذاب را به آموزش ذهنی بسط داد. در اوایل سال 1908، Baden کتاب “پیشاهنگی برای پسران” را در 6 بخش دو هفته ای منتشر کرد که حاوی فعالیت و برنامه های قابل استفاده برای سازمان های جوانان بود. بازخورد مردم به نوع خود یک پدیده و کاملا غیر قابل انتظار بود. در زمانی بسیار کوتاه گشت زنی های پیشاهنگی در کل کشور افزایش یافت که همگی از قوانین کتاب Baden پیروی میکردند. در سال 1909 اولین گردهمایی پیشاهنگی در کاخ کریستال لندن با حضور 11000 پیشاهنگ و دخترانی که لباس پیشاهنگی پوشیده و خود را دختران پیشاهنگ میخواندند؛ برگزار شد.
Baden در سال 1910 از ارتش بازنشست شد و تشکیلات پیشاهنگان پسر و پس از آن Girl Giude را تشکیل داد. در زمان اولین سرشماری پسران پیشاهنگ در 1910، بیش از 100000 نفر عضو تشکیلات بودند. پیشاهنگی برای پسران در 1908 بصورت کتاب منتشر شد. این کتاب چهارمین کتاب پرفروش در تمامی زمان ها است و بنیان کتاب راهنمای پسران پیشاهنگ در نسخه آمریکایی آن است. در زمانی که Baden در تلاش بود تا طرح راه اندازی شود. Boys’ Brigade توسط William Smith تشکیل شد. اگرچه بدلیل معروفیت او و بازی‌های گردشی ماجراجویانه‌ای که نوشته بود؛ پسران خود به خود گشت زنی‌های پیشاهنگی ترتیب داده و سیلی از درخواست‌ها برای بهره‌مندی از همیاری Baden به سمتش روانه ساختند. او مشوق پسران بود و در همان زمان جنبش پیشاهنگی شکل گرفت. در 1910، Baden تشکیلات پیشاهنگی پسران را در بریتانیا تشکیل داد. با گذر زمان پیشاهنگان دریایی، هوایی و سایر بخش‌های ویژه به برنامه اضافه شد.
جنبش
جنبش پیشاهنگی پسران خود به خودی و کمی پس از انتشار “پیشاهنگی برای پسران” در بریتانیا شکل گرفت. در سال 1908 پیشاهنگی در Gibraltar,Mata، کاناداف استرالیا، نیوزیلند و آفریقای جنوبی شکل گرفته بود. در 1909 شیلی اولین کشور خارج از بریتانیا بود که سازمان پیشاهنگی مورد تایید Baden تشکیل داد. اولین گردهمایی پیشاهنگی در سال 1909 و کاخ کریستال لندن با بیش از 10000 پسر و تعدادی دختر تشکیل شد. از سال 1910 کشور آرژانتین، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، هند، مالی، مکزیک، هلند، نروژ، روسیه، سوئد و ایالات متحده پیشاهنگ پسر را آموزش دادند.اولین حرکت گروهی پیشاهنگان ارمنی در سال 1918 و قسطنطنیه اتفاق افتاد.
دختران از زمان آغاز جنبش علاقمند بودند که به آن بپیوندند. Baden و خواهرش Agnes سازمان GuideGirlsvرا در سال 1910 و موازی با جنبش دختران و گاها با نام Girl Scout معرفی کردند. Agnes اولین مدیر سازمان دختران در زمان تاسیس و به درخواست دخترانی که در کاخ کریستال حضور داشتند؛ بود. در 1914 او Rosebuds – بعدها با نام Brownies- را برای دختران کوچکتر تشکیل داد. او در سال 1920 و به درخواست همسر برادرش (با لقب راهنمای ارشد در سال 1918 و راهنمای ارشد جهانی در 1930) از ریاست استعفا داد.
در همان زمان دختران بنا به استانداردهای جامعه علاقه داشتند که همچنان جدا از پسران فعالیت کنند اما گروه‌های آموزشی مختلط شکل گرفته بودند. در دهه 1990، دو سوم از سازمانهای پیشاهنگی وابسته به WOSM آموزش مختلط داشتند. Baden به تنهایی قادر به اداره تمامی گروه‌های درخواست دهنده نبود. اولین اردوهای آموزشی اساتید پیشاهنگی در لندن (1910) و یورکشایر (1911) تشکیل شد. Baden خواستار کارآمد بودن آموزش‌ها بود تا بزرگسالان نیز برای مشارکت در نقش‌های کاربردی تشویق شوند. به همین دلیل دوره Wood Badge برای آموزش رهبری به بزرگسالان شکل گرفت. پیشرفت آموزش به دلیل جنگ جهانی اول با تاخیر روبرو شد و اولین دوره Wood Badge در 1919 تشکیل شد. این دوره توسط سازمان پیشاهنگان ارائه شده و با سازمان های Boy Scout و Girl Guide در بسیاری از کشورها یکی شده است. پارک Gillwel در نزدیکی لندن بعنوان سایت آموزشی بزرگسالان و اردوگاه پیشاهنگی در سال 1919 توسط سازمان خریداری شد.
Baden کتابی با عنوان “راهنمای استادکاری در پیشاهنگی” نوشت تا به رهبران پیشاهنگی راهنمایی دهد و راهنمای دیگری برای استفاده بخش های جدید مانند پیشاهنگان Cub و Girl Guide تهیه کرد. یکی از این کتاب ها Rovering to success بود که برای پیشاهنگان Rover در سال 1922 نوشته شد. طیف وسیعی از آموزش رهبران در سال 2007 از سطح پایه تا ویژه شامل دوره Wood Badge برگزار شد.
اثرگذاری ها
المان‌های مهم پیشاهنگی سنتی رگه‌هایی از تجربیات ارتشی Baden در تحصیلات و آموزش ارتش دارند. او زمانی که پیشاهنگی را پایه گذاری کرد ژنرال بازنشسته ارتش و 50 ساله بود. و ایده‌های انقلابی او الهام بخش هزاران جوان از تمامی اقشار جامعه بود تا در فعالیت‌هایی شرکت داشته باشند که هیچ گاه تصورش را هم نمیکردند. سازمان های قابل مقایسه در جهان انگلیسی زبان، Boy Brigade و سازمان غیرارتشی Woodcraft Folk است که هیچ گاه در پیشرفت و رشد پیشاهنگی نقش نداشته‌اند.
منتقدان تمرینات پیشاهنگی را نظامی می‌دانند. پوششی به شکل یونیفرم نظامی، مدالهای درجه بندی، مراسم پرچم و باندهای افسری در سالهای اول به دلیل اینکه بخشی از جامعه عادی بودند؛ پذیرفته شدند. اما پس از آن توسط جامعه یا پیشاهنگان حذف و کنار گذاشته شدند.
اثرگذاری‌های محلی قدرتمندترین بخش پیشاهنگی است. با تطبیق و اعتبار سنجی ایدئولوژی‌های محلی پیشاهنگی توانایی کسب پذیرش در جوامع و فرهنگ های مختلف را داشت. در ایالات متحده، پیشاهنگ‌ها از تصاویری استفاده می‌کنند که مربوط به تجربه خط مقدم ارتش U.S است. این موضوع دلیل انتخاب مدالهایی از حیوانات برای پیشاهنگان Cub است. همچنین دلیل ارتباط نزدیک بومیان آمریکا به طبیعت و مهارتهای بقایی آنها است که جزیی از برنامه آموزشی است. در مقابل پیشاهنگان بریتانیایی از تخیلات شبه قاره هند استفاده می‌کنند که ناحیه متمرکز پیشاهنگی در سالهای اول بود. تجربیات شخصی Baden در هند به او اجازه تطبیق با کتاب جنگل نوشته Rudyard Kipling داد که عامل اصلی تاثیرگذار بر پیشاهنگان Cub است. برای مثال نامی که برای رهبرانشان برگزیدند، Akela است که نام رهبر دسته گرگ ها در کتاب جنگل بود.
نام پیشاهنگی به نظر میرسد که از نقش اصلی و رمانتیک پیشاهنگان ارتش که وظیفه شناسایی در جنگ‌های آن زمان را بر عهده داشتند؛ گرفته شده باشد. در واقع Baden کتاب اصلی آموزش ارتشی خود (راهنمای پیشاهنگی) را به دلیل احساس نیاز به آموزش پیشرفته در پیشاهنگان ارتش بریتانیا مخصوصا در ابتکار عمل، اتکا به نفس و مهارت‌های دیداری نوشت. محبوبیت کتاب بین پسران جوان او را شگفت زده کرد. هنگامی که او کتابی با عنوان پیشاهنگی برای پسران تهیه کرد؛ عجیب نبود که جنبش از نام های پیشاهنگی و پیشاهنگان پسر استفاده کند.
“وظیفه خداوندی” یکی از اصول پیشاهنگی است که در کشورهای مختلف به شکل گوناگونی اجرا می‌شود. پیشاهنگان پسر در آمریکا BSA جایگاه قدرتمندی دارند و بی دین‌ها را به عضویت نمی پذیرند. تشکیلات Scout در بریتانیا به منظور دربرگیری تعصبات مذهبی مختلف، تمامی افراد را به عضویت میگیرد. در حالی که در جمهوری چک که اکثر افراد بی دین هستند؛ در سوگند پیشاهنگی به خدا اشاره نمیشود چرا که سازمان‌ها به شدت غیرمذهبی هستند. در سال 2016 پیشاهنگان بریتانیا پیشنهاد دادند که اصطلاح “وظیفه خداوندی” با “پاسداری از ارزش های پیشاهنگی” جایگزین شود. پیشاهنگان کانادا اصطلاح “وظیفه خداوندی” را به “تعهد به قوانین معنوی” تغییر دادند و پیروی از سوگند پیشین را به عهده پیشاهنگان گذاشتند. در سرتاسر جهان یکی از هر سه پیشاهنگ، مسلمان است.
ویژگی های جنبش
پیشاهنگی با استفاده از روش Scout آموزش داده میشود که با سیستم آموزش غیررسمی که بر فعالیت های کاربردی در فضای باز تاکید دارد؛ مشترک است. برنامه ها برای پیشاهنگان 6-25 سال (متفاوت در هر کشور) و ویژگی های خاص طرح، پیشاهنگان را به منشی متناسب با سنشان سوق میدهد.

روش Scout
این روش، روش اصلی در سازمان‌های پیشاهنگی دختران و پسران است. WOSM پیشاهنگی را بصورت “جنبشی غیرسیاسی داوطلبانه برای افراد جوان با هر قومیت، نژاد یا عقیده مطابق با هدف،مقررات و روش درنظر گرفته شده توسط بنیان گذار جنبش است” توصیف میکند. هدف پیشاهنگی مشارکت در پیشرفت جوانان و دستیابی به پتانسیل ذهنی، جسمانی، اجتماعی و معنوی بعنوان یک شهروند مسئولیت پذیر و عضوی از جامعه ملی،محلی و بین المللی است.
مقررات پیشاهنگی رفتار تمامی اعضا را تعریف میکند و به جنبش شخصیت میبخشد. روش Scout یک سیستم پیش برنده است که برای دستیابی به اهدافی شامل هفت مولفه: عهد و قانون، یادگیری با عمل، سیستم تیمی، چهارچوب کار نمادین، پیشرفت شخصی، طبیعت و حمایت بزرگسالان طراحی شده است. در حالی که خدمت رسانی به جامعه مولفه اصلی WOSM و WAGGGS است. WAGGGS آن را بعنوان مولفه ای اضافی در روش Scout در نظر میگیرد: خدمت به جامعه.
عهد و قانون Scout، ارزش‌های مشترک جنبش جهانی پیشاهنگی را دربردارد و تمامی سازمان‌های پیشاهنگی را به هم متصل میکند و بر یادگیری با عمل، تجربیات و گرایش عملی بعنوان روشی کاربردی در یادگیری و ایجاد اعتماد به نفس تاکید دارد. گروه‌های کوچک، یکپارچگی، همدلی و فضایی دوستانه ایجاد میکنند. این تجربه همراستا با اعتماد و عزت نفس، در توسعه مسئولیت پذیری، شخصیت، اتکا به نفس، اعتماد به نفس، قابلیت اعتماد و آمادگی کمک کننده خواهد بود و گاها منجر به همکاری و رهبری میشود. یک برنامه با فعالیت‌های جذاب و پیشبرنده متنوع افق پیشاهنگی را گسترش داده و پیشاهنگی را به سمت گروهها هدایت می‌کند. فعالیت و بازی‌ها راهی لذت بخش برای توسعه مهارت هایی مانند چالاکی و در فضای باز ارتباط با طبیعت ایجاد میکنند.
از زمان ظهور پیشاهنگی، پیشاهنگان در سرتاسر جهان سوگند پیشاهنگی را به ایده‌های جنبش آورده و به قانون پیشاهنگی رسانده‌اند. نوع سوگند و قوانین از کشوری به کشور دیگر و در طول زمان تغییر می‌کند اما باید الزامات کیفی WOSM درباره عضویت در تشکیلات بین المللی اسکات را محقق کنند. پند پیشاهنگی “آماده بودن” در زبان های مختلف و از سال 1907 توسط میلیون‌ها پیشاهنگ کاربرد داشته است. آنچه کمتر شنیده شده است شعار پیشاهنگی ” امروز کاری خوب انجام بده” است.

فعالیت ها
راه‌های رایج بکارگیری روش اسکات، شامل وقت گذرانی با سایر پیشاهنگان در گروههای کوچک و به اشتراک گذاری تجربیات، آیین‌ها و فعالیت‌ها و همچنین تاکید بر “شهروندی خوب بودن” و تصمیم گیری توسط جوانان به طریقی که مناسب سن آنها باشد؛ است. ملاقات‌های هفتگی در مراکز محلی “خلوتگاه اسکات” صورت می‌گیرد. پرورش عشق و قدردانی در فضای باز و فعالیت‌های گردشی مولفه کلیدی است. فعالیت‌ها شامل اردوزنی، نجاری، ورزش‌های آبی، پیاده روی، کوه‌نوردی و ورزش است.
اردو زنی معمولا در سطح یک بخش مانند یک دسته پیشاهنگ، برنامه ریزی می‌شود. اردوها و مجامع دوره‌ای پیشاهنگی وجود دارد (در آمریکا “Camporees”). اردوها چند بار در سال اتفاق افتاده و شامل چندین گروه از یک ناحیه است که آخر هفته را با هم سپری میکنند. معمولا اردوها تم دارند مانند “پیشگام بودن” انجمن‌های جهانی اسکات بصورت گردهمایی و ذاتا متعلق به اسکات روورها هستند اما معمولا بر رهبران اسکات متمرکزند.
مجامع پیشاهنگی اتفاقات بزرگ ملی یا بین المللی هستند که هر 4 سال در بین هزاران پیشاهنگ در کمپ و برای یک یا دو هفته برگزار میشود. فعالیتهایی که در این مجامع انجام میشود شامل بازی، مسابقات Scoutcraft ، داد و ستد مدال، پین یا پچ، ورزش‌های آبی، حکاکی روی چوب، تیراندازی با کمان و فعالیت‌های مرتبط با تم برنامه است. در برخی کشورها، اتفاق مهم پیشاهنگی اردوهای یک هفته‌ای تابستانی است. فعالیت‌ها شامل اردوزنی، نجاری، ورزش های آبی، پیاده روی، کوله نوردی و ورزش یا اردوی تابستانی با مشارکت خارجی (در سطح کنسول، ایالت یا استان) است. پیشاهنگان یک کار کمپی تابستانی در حوزه مدال‌های اسکات، پیشرفت و بهبود مهارت های Scoutcraft انجام میدهند. اردوهای تابستانی برنامه ویژه برای پیشاهنگان بزرگتر مانند قایق‌رانی، کوله نوردی، کلک و قایق سواری در آب های خروشان وماهیگیری در نظر دارند. یکی از وظایف پیشاهنگی در سطح بین المللی ترویج هارمونی و صلح است. عوامل مهم دستیابی به این هدف شامل توسعه فعالیتهایی است که به جامعه‌ای وسیعتر سود میرساند. تعصبات را به چالش کشیده و افراد را تشویق به تحمل اختلافات می‌کند. این برنامه نیازمند مشارکت با سازمان های غیرپیشاهنگی مانند NGO ملل متحد و موسسات مذهبی مانند Marakesh charter است.

یونیفرم و زیورآلات متمایز
یونیفرم پیشاهنگی مشخصه آن است. به نقل از Baden در مجمع جهانی 1937 “یونیفرم تمامی تفاوت‌های جمعیتی در کشور را پوشش داده و تساوی ایجاد میکند اما مهمتر اینکه تفاوت‌های کشوری، نژادی و عقیدتی را پنهان کرده و حس یکی بودن و برادری بین پیشاهنگان ایجاد میکند.” یونیفرم اصلی و شناخته شده پیراهن خاکی رنگ به همراه شلوارک و کلاه مبارزه است. Baden نیز شلوارک میپوشید چرا که عقیده داشت لباس پوشیدن مانند یک پیشاهنگ فاصله‌ای را که سن بین بزرگسالان و جوانان می اندازد؛ از بین میبرد. پیراهن پیشاهنگی در حال حاضر آبی، نارنجی، قرمز یا سبز و شلوارک با شلوار بلند برای تمام فصول یا در فصل سرما تعویض شده است. تا زمانی که لباس‌ها بر اساس رعایت تساوی و هوشمندانه طراحی شوند؛ کاربردی خواهند بود. پیراهن‌ها کوک درشت خورده‌اند – پیشاهنگان آموزش دیده اند که لباس ها را با شیارشان استفاده کنند که آیتمی سنتی اما ماندگار است. تسمه های چرمی و حلقه های اتصال در کلاه مبارزه با مدالهای چوبی رهبران در مواقع اضطراری بعنوان شریان بند قابل استفاده است.
دستمال گردن در مواقع اضطراری بعنوان بانداژ استفاده میشود. پیشاهنگان تشویق می‌شوند که در صورت لزوم از جوراب خود بعنوان سیم شوک استفاده کنند. زیورآلات متمایز که برای تمامی یونیفرم‌ها شناخته شده و در سرتا سر جهان استفاده میشوند؛ شامل مدال چوبی و عضویت است. پیشاهنگی دو نماد بین المللی دارد: سه پره که تشکیلات Girl Guide و Girl Scout (WAGGGS) از آن استفاده می‌کنند و گل زنبق که توسط اعضای WOSM و سایر سازمان‌ها استفاده میشود.
صلیب شکسته بعنوان نمادی اولیه در تشکیلات Boy Scout بریتانیا و سایر استفاده میشد. استفاده اولیه از آنها در مدال‌های سپاس‌گزاری سال 1911 بود و صلیب شکسته برای دریافت کننده آن خوش شانسی می آورد. در 1934 پیشاهنگان به دلیل ارتباط بین صلیب شکسته و آلمان نازی، درخواست تغییر طرح را دادند. مدال شایستگی جدید توسط تشکیلات Boy Scout در سال 1935 معرفی شد.

بخشها و گروههای سنی
جنبشهای پیشاهنگی و رهبری بر اساس سن و سال تحصیلی رده بندی میشوند و فعالیت‌های هر بخش متفاوت است. تقسیمات سنی در طول زمان و فرهنگ و محیط محلی تغییر کرده است. پیشاهنگی در ابتدا مختص نوجوانان – 11 تا 17 سال- بود . در اکثر سازمان‌های عضو این گروه سنی به بخش Scout یا Guide تقسیم می‌شد. برنامه‌ها برای احقاق نیازهای کوچکترها (6-10) و جوانان (18 به بالا و بعدها تا 25 سال) توسعه یافتند. Scout و Guide ها به گروه Junior و Senior تغییر یافتند و بعضی سازمانها بخش جوانان را حذف کردند. سن دقیق رده‌بندی در هر کشور و تشکل متفاوت است. گروههای سنی اصلی در سال 1920 تا 1940 در بیشتر سازمانها:

برنامه های ملی برای جوانترها شامل Tiger Cubs, Cub Scout, Brownies Daisies, Rainbow Guides, Beaver Scouts, Joey Scouts, Keas, Teddies و برنامه های نوجوانان شامل: بخش ارشد پیشاهنگان Rover، پیشاهنگان ارشد، پیشاهنگان جسور، پیشاهنگان جستجوگر و شبکه پیشاهنگان است. بسیاری از سازمانها نیز برنامه‌هایی برای اعضا با نیازهای ویژه دارند. معمولا با نام پیشاهنگی اضافی شناخته می‌شود اما نام‌های دیگری مانند ارتباط پیشاهنگی Scoutlink دارد. روش اسکات با برنامه های ویژه مانند پیشاهنگان فضایی، دریایی، Rider Guide و باند پیشاهنگی مطابقت دارد.
در بسیاری از کشورها پیشاهنگی به گروههای اسکات یا مناطقی شامل یک یا چند بخش تقسیم میشوند. زیر چتر گروه اسکات، بخش ها بر اساس سن، اصطلاحات فنی و ساختارشان تقسیم میشوند.
بزرگسالان و رهبری
بزرگسالان علاقه مند به پیشاهنگی یا راهنمایی شامل پیشاهنگان و راهنماهای سابق، غالبا به سازمانهایی مانند پیشاهنگ بین المللی یا یاران راهنما می‌پیوندند. موقعیت‌های کاری راهنمایی پیشاهنگان معمولا به حالت تمام وقت و پاره وقت تقسیم میشود. رهبران تمام وقت آموزش‌های رسمی WOOD BADGE دیده و مدرکی برای رتبه بندی درون سازمانی دریافت میکنند. اعضای پاره وقت معمولا فعالیت هایی مانند ملاقات با دستیاران، اعضای کمیته، و مشاوران انجام میدهند. تعدادی از این افراد بصورت تمام وقت فعالیت دارند. یک بخش با موقعیت‌های کاری تمام وقت، شامل اساتید پیشاهنگی و دستیاران با نام‌های مختلف در هر کشور، دارد. در برخی کشورها واحد توسط اعضای متغیر حمایت میشوند که فعالیت هایی مانند ملاقات با دستیاران تا عضوی از کمیته را انجام میدهند. در برخی تشکلات اسکات، اعضای کمیته پوشش یونیفرم داشته و رهبران ثبت نام شده پیشاهنگ هستند.
فراتر از هر بخش، موقعیت‌های تمام وقت بیشتری و با عنوان ماموران عالی رتبه در سطح منطقه ای، کشوری، کنسول یا استان بر ااساس ساختار سازمان ملی وجود دارد. ماموران عالی رتبه با گروهی متغیر و کارشناسان فعالیت میکنند. گروههای آموزشی و توابع وابسته غالبا در این سطوح تشکیل میشود. در بریتانیا و سایر کشورها سازمان پیشاهنگی بین المللی سردسته پیشاهنگان، اعضای ثابت برتر را معین میکنند.

سرتاسر جهان
بر اساس جنبش در بریتانیا، پیشاهنگی در سرتاسر جهان گسترش یافت. اولین تشکیلات خارج از بریتانیا در 21 می 1909 پس از ملاقات با Baden پایه‌گذاری شد. در بیشتر کشورهای جهان حداقل یک سازمان پیشاهنگی وجود دارد. هریک از سازمانها مستقل بوده اما همکاری بین المللی بعنوان بخشی از جنبش اسکات ادامه خواهد یافت. در سال 1922، WOSM نقش مهمی در تعیین قوانین حاکم بر سازمان‌های ملی پیشاهنگی ایفا کرد. علاوه بر نقش مهم در وضع قوانین ، برنامه‌های گردهمایی World Scout برای هر 4 سال توسط این موسسه تنظیم میشود. در 1928 WAGGGS هم راستا با WOSM بعنوان سازمان ملی پیشاهنگی/رهبری مختص بانوان فعالیت خود را آغاز کرد. این سازمان مسئولیت 4 مرکز بین المللی را بر عهده دارد: Cobana در مکزیک، Chalet در سوییس، Parlodge در بریتانیا و Sangan در هندوستان. دو سازمان چتری بزرگ در سطح بین المللی:
• سازمان جهانی جنبش اسکات WOSM برای پسران و سازمان‌های آموزش مختلط
• سازمان جهانی Girl Guide و Girl Scout (WAGGGS) در ابتدا برای دختران و در حال حاضر ارائه دهنده آموزش مختلط

آموزش مختلط
رویکردهای متفاوتی برای پیشاهنگی با آموزش مختلط وجود دارد. کشورهایی مانند ایالات متحده سازمان‌های پیشاهنگی جداگانه برای دختران و پسران دارد. در سایر کشورها مانند استرالیا و بریتانیا، تشکیلات ملی پیشاهنگی دختران و پسران را ثبت نام میکند اما تنها عضوی از WOSM است. در حالی که تشکیلات بین المللی Guide همچنان جداگانه بوده و عضوی از WAGGGS است. در برخی کشورها مانند یونان، اسلوانی و اسپانیا سازمان های جداگانه (اعضای WOSM) و رهبران (اعضای WAGGGS) که پذیرای دختران و پسران هستند؛ وجود دارد.
تشکیلات اسکات در بریتانیا آموزشگاهی مختلط در تمامی سطوح از 1991 بوده و این مورد برای گروهها تا سال 2000 انتخابی بود در حالی که بخش‌های جدید پذیرای دختران بودند. سازمان اسکات تمامی بخش‌ها و گروه‌ها را در بریتانیا جابجا کرد تا در ژانویه 2007 (صدمین سال جنبش پیشاهنگی) آموزش مختلط داشته باشند. سازمان سنتی Baden از زمان تاسیس آن در 1970 آموزش مختلط داشت.
در ایالات متحده برنامه‌های پیشاهنگی BSA ، SCUB و پسران تنها مخصوص پسران است. اگرچه برای جوانان 14 سال به بالا آموزش جسور بودن مختلط است. Girl Scout در ایالات متحده یک سازمان مستقل برای دختران و زنان جوان است. موقعیت‌های رهبری بزرگسالان در BSA و GSUSA برای مردان و زنان آزاد است. در سال 2006، 155 سازمان عضو اسکات (نمایندگان 155 کشور، 122 عضو WOSMو 34 عضو WOSM و WAGGGS) از 122 عضو WOSM، 95 مورد برای پسران و دختران برای تمام یا بعضی از بخشها آزاد بود و 20 مورد تنها برای پسران بود. 34 مورد وابسته به WOSM و WAGGGS برای پسران و دختران آزاد بود.
WAGGGS در سال 2007،144 سازمان عضو داشت و 110 مورد تنها به WAGGGS تعلق داشت. از این 110 سازمان، 17 مورد به آموزش مختلط و 93 مورد تنها به دختران اختصاص دارد.