رصد ماه‌گرفتگی در بزرگترین رصدخانه کشور

رصد خسوف (ماه گرفتگی) در بزرگترین رصدخانه فعال کشور یعنی رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی دانشگاه تبریز، واقع در رشته کوه‌های سهند تبریز در ۲۵ تیرماه جاری با حضور فعالان و دوستداران این حوزه برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، رصد خسوف (ماه گرفتگی) در قالب اردوی علمی از سوی پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز و با همکاری انجمن خواجه نصیر برگزار خواهد شد.

تماشا و ثبت ماه گرفتگی، آموزش‌های مقدماتی نجوم، آموزش عملی رصد آسمان شب، کار با تلسکوپ، رصد اجرام با تلسکوپ‌های غول‌پیکر رصدخانه، دورهمی نجومی و بحث آزاد از جمله برنامه‌های اردوی علمی رصد خسوف (ماه گرفتگی) در بزرگترین رصدخانه فعال کشور اعلام شده است.

رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی دانشگاه تبریز در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر تبریز بر فراز کوه بلیندی با عرض جغرافیایی تقریبی ۳۸ درجه شمالی و طول جغرافیایی تقریبی ۴۶ درجه شرقی مستقر است.

این رصدخانه دارای یک تلسکوپ خورشیدی انکساری (۶ اینچی) است که جهت بررسی پدیده‌های خورشیدی و لک‌ها و شراره‌ها استفاده می‌شود و مجهز به فیلتر Hα است. همچنین وجود دو تلسکوپ ۴۰ و ۶۰ سانتی‌متری کاسگرین با پانل الکترونیکی و رصد ستارگان تا قدر ۱۱، ساختمان پژوهشگران، ژنراتور ۳۲ کیلوات و ژنراتور ۵ کیلوات و … از جمله امکانات موجود در این رصدخانه است که باید به این‌ها یک تلسکوپ فعال ۲۴ اینچی نیز اضافه شود که در سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شده است و در حال حاضر بزرگترین تلسکوپ فعال ایران است. هر کدام از این تلسکوپ‌ها در گنبدهای جداگانه قرار دارند و هر گنبد دارای سه طبقه است.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه تبریز، رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی در حال حاضر بزرگترین رصدخانه فعال کشور است که می‌تواند پاسخگوی نیازهای رصدی محققان از سراسر کشور باشد.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *