بنیاد ایرانشناسی


موقعیت جغرافیایی:
تهران،منطقه سه،خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایرانشناسی،شهرک والفجر
موقعیت در نقشه گوگل
سابقه فعالیت:
كشور ايران به گواهي همه آگاهان و صاحبنظران، از ديرباز تا امروز خاستگاه و جولانگاه يكي از غني ترين و كهن ترين تمدن هاي جهان بوده و در دوران چندين هزار ساله خود همواره در حال گسترش و بالندگي بوده و پايدار و استوار و سرافراز باقي مانده است. آثار بي شمار و درخشان تمدن و فرهنگ ايراني نيز به گونه هاي مختلف در يك منطقه جغرافيايي پهناور نمايان است- منطقه اي كه در مشرق، فلات پامير و مرزهاي شرقي افغانستان را در مي نوردد و در شمال غربي و مغرب، ماوراي قفقاز و كرانه هاي درياي سياه را در بر مي گيرد. در شمال و شمال شرقي به آن سوي آمودريا و بحر خوارزم و در جنوب ، سرزمين هاي فراسوي سواحل خليج فارس و درياي عمان و درياي سرخ و اقيانوس هند را در خود جاي مي دهد. همچنين تاثير اين فرهنگ و تمدن كه همواره از يكتا پرستي جان و توان گرفته است و نيز نفوذ و حضور فرهنگ و جهان بيني پردامنه پويا و توانمند و پرآوازه ايران اسلامي بر فرهنگ و معارف بسياري از اقوام و ملل در ادوار گذشته و هم اكنون ، ژرف، گسترده و چشمگير و زبانزد همگان است.

با توجه به آنچه گذشت دستيابي همه جانبه ، علمي و فني به هر يك از جلوه هاي گوناگون اين فرهنگ غني و تمدن نام آور وگسترش مرزهاي آگاهي در اين قلمرو به ويژه در اين زمان كه انقلاب اسلامي به كرسي پيروزي نشسته است، بايسته و بهره وري از همكاري دانشمندان و پژوهشگران سراسر جهان وبازيابي، بازخواني و تدوين و تنظيم مطالعات، تحقيقات و اطلاعات مربوط به ايران زمين شايسته است. به علاوه بايد امكانات لازم را براي بهره گيري دانشجويان و دانش پژوهان از آگاهي هاي موجود فراهم آورد و از اين رشته بررسي ها و پژوهش ها حمايت و پشتيباني كرد و قدر تلاش هاي پژوهندگان- پيشينيان و معاصران – را بدان سان كه بايد شناخت و از اصالت ايران بزرگ اسلامي و هويت فرهنگي و اخلاقي جامعه خدا شناسي و يكتاپرست ايراني در طول تاريخ نگاهباني كرد و راه مشاركت علاقه مندان را براي تحقق اين برنامه ها هموار ساخت.

بنياد ايران شناسي با شخصيت حقوقي مستقل براي تحقق اين هدف ها در سال 1376تاسيس شد ه است تا به خواست خداوند دانا وتوانا و كوشش و همت دانشمندان فرهيخته در اين مسير گام هايي فرا پيش نهد.

اهداف بازدید:
1.آشنایی با میراث تمدنی ایران
2.شناخت افتخارات علمی ایرانیان از قدیم تا کنون با تاکد بردوران اخیر

شرایط اختصاصی مکان بازدید:
بنیاد یک مرکز پژوهشی است و باد با تعیین وقت قبلی به بازدید رفت.
ورودیه دارد.

شرایط اختصاصی بازدید کنندگان:
ویژه دانش آموزان علوم انسانی

ظرفیت بازدید در هفته:
دو جلسه

ظرفیت بازدید در سال تحصیلی:
30 جلسه

برنامه های جنبی:
نشست با اساتید ایرانشناسی